koberec do kuchyne
Blog

Ako vybrať vhodný koberec do kuchyne

Pri výbere vhodného koberca budete určite hľadať odpovede na mnoho otázok. Ako vybrať vhodný koberec do kuchyne? Z akého materiálu je koberec vyrobený? Akú technikou? Ako sa udržiava? Ako dlho vydrží? Koľko stojí?

Samozrejmosťou je potom výber správnej farebnosti a veľkosti. Ponuku na trhu tvoria koberce zo syntetických (polypropylén) a prírodných materiálov (vlna, hodváb, kokosové vlákno atď.). Medzi hlavné prednosti umelých strojových kobercov patrí ich ľahká údržba a priaznivá cena. Vyrábajú sa masovo vo veľkých sériách, a tak sa musíte vopred zmieriť s myšlienkou, že po rovnakých kobercoch budú chodiť tisíce ďalších ľudí. Pokiaľ ale radi často meníte interiér, je zbytočné investovať do drahého peržana.

Koberce z prírodných materiálov sa vyrábajú niekoľkými technikami: ručným a strojovým viazaním a ručným a strojovým tkaním. Najpoužívanejším materiálom už od pradávnych čias je vlna. Firmy vyrábajúce strojovej vlnené koberce oslovujú renomované svetové dizajnérmi. Ide teda už o veľmi kvalitnú dizajnové a pomerne hodnotné kusy za primeranú cenu a s dlhou životnosťou.

Ako si kúpiť ten správny koberec

Koberce majú veľa predností, ale aj tienistých stránok. Keďže sú mäkké a príjemné na došľap a dotyk inými časťami tela, sú teplé, zútulní interiér a dokážu udržať v miestnosti viac tepla, mnohí na ne nedajú dopustiť. Ďalšou prednosťou kobercov je jednoduchá a rýchla pokládka, na ktorú ani nepotrebujeme odborníka, ak sme trochu zruční. Stačí si na internete nájsť krátke inštruktážne video. A ak nechceme zrovna napríklad ručne vyrobený kúsok z Perzie, sú oproti ostatným podlahovinám aj cenovo dostupné.

Ako si však vybrať práve ten koberec, ktorý najlepšie poslúži našim potrebám?  Koberce delíme podľa materiálu, techniky výroby, prevedenie nášľapné plochy, spôsobu pokládky, farieb a vzorov. Dôležitá je tiež hrúbka koberca, počet vrstiev, druh integrovanej izolácie a pod…

Aké ich delíme a aké sú rozdiely v kobercoch

Pred voľbou koberca sa pripravme na to, že výber je neuveriteľný. Koberec si môžeme kúpiť ako v hobby markete, tak v špecializovaných predajniach. Základné delenie kobercov je na kusové a celoplošné, ktoré sa predávajú v metráži. Do každej miestnosti pritom vyberáme koberec podľa iných kritérií, je preto potrebné mať premyslené, kde bude položený, ako má byť veľký, a akú bude plniť funkciu. 

V každom prípade platí, že cena bude zodpovedať použitému materiálu. Najlacnejšie sú koberce syntetické, z umelých vlákien (polyamid (PA), polyester (PES), polypropylén (PP) a polyakryl (PA)). Drahšie sú koberce z prírodných materiálov, predovšetkým z vlny, hodvábu a bavlny. Vyrába sa však aj koberce z kombinácie umelých a prírodných materiálov.

Súvisiace príspevky

One Thought to “Ako vybrať vhodný koberec do kuchyne”

  1. Ahoj, toto je komentár.
    Pre správu, úpravu alebo mazanie komentárov si pozrite sekciu Komentáre na nástenke.
    Profilové obrázky komentujúcich sprostredkúva služba Gravatar.

Leave a Comment